11

Fyzioterapie děti

 

  • Je odlišná podle věku a schopností dítěte. Jsou zde rozdíly v přístupu u kojenců, batolat, předškolních a školních dětí.
  • Důležitá je přímá zpětná vazba z pohledu fyzioterapeuta i z pohledu dítěte, chování jeho těla, celkové duševní pohody a vjemu nervové soustavy.
  • Dostatečná variabilita korekčních doporučení a pohybů, aby dítě nebo rodiče bavila a byli schopni je vykonávat.

Uváděné techniky jsou pro děti vhodné. U jednotlivých je uveden nejnižší věk pro jejich použití.

Kraniosakrální terapie
je úžasná pro práci s kojencem již od druhé týdne po jeho narození. Velmi jemné doteky a manipulačních techniky terapeuta odlehčují tlaky na nesrostlé lebeční kosti dítěte, uchovávají uvolněnou krční páteř a tím možnost volného pohybu krční páteře. Uvolňuje tlaky na pánev a podporuje vrozený souhyb hlavy, páteře a pánve při každém novém pohybu, které dítě vývojově zvládá. Pohyb dítěte je pak lehký a plynulý.

Měkké techniky 
mají za cíl ovlivnit fascie svalů, úponové šlachy a vazy. U dětí ve věku kojenců a batolat se měkké techniky zaměřují na uvolnění svalových fascií. Lehkými tahy a tlaky do různých směrů a o různé intenzitě dochází ke zlepšení prokrvení a elasticity fascií, tím zlepšení reaktivity svalů a svalových skupin.

Viscerální ošetření
technika, díky které dochází ke stimulaci nebo naopak ke zklidnění činnosti vnitřních orgánů. Velmi účinná u kojenců se sklony k plynatosti nebo při potížích s dýcháním. Provádí se celou dlaní nebo konečky prstů dotekem nebo tlakem na určité lokality. Síla tlaku je odvozena od věku dítěte a od toho zda chceme orgán stimulovat nebo zklidnit.

Mobilizace 
rehabilitační technika, která má za cíl ovlivnit hybnost v kloubu, ve kterém došlo k funkční poruše. Jde o metodu postupného a nenásilného obnovení kloubní pohyblivosti. Základem těchto technik je provádění opakovaných a nenásilných pohybů v kloubu – vždy ve směru, ve kterém je nějaké omezení. Drobné a jemné mobilizace lze využít již u kojenců, důležitá je jemnost a citlivost.

Dornova metoda 
druh manuální terapie, při které se klouby a obratle uvádí do správné polohy. Využití u dětí se zaměřuje na stavy po úrazech, pádech a jiných nečekaných událostech pro navrácení těžiště těla na střed. To vše se děje volným a přirozeným pohybem ošetřovaného za jeho účasti a pomocí tlaku palců terapeuta. Terapeut nikdy nepřekročí práh bolesti a díky tomu je metoda bezpečná. V praxi se většinou provádí při prvních dvou návštěvách komplexní vyšetření a ošetření kloubů a páteře pacienta.

Breussova masáž 
jemná energetická masáž akupresurních bodů a páteře, která uvolňuje tlak na ploténky. Plynule dochází k uvolnění napjatého svalstva a používá se u dětí od věku batolat se svalovým přepětím pro celkovou relaxaci. Velmi často dítě usíná.

Manuální lymfodrenáž 
u dětí se používá od věku kojence při diagnostikovaném lymfedému končetin nebo jiných částí těla na doporučení lékaře. Společně s kompresivními bandážemi, přístrojovou lymfodrenáží a cvičením je efektivní terapií lymfedemů (otoků). Jde o přesně určený postup masážních hmatů, kterým předchází uvolnění mízních uzlin. Hmaty se prování od centra směrem na periferii těla a pomáhají systematicky stahovat lymfu z podkoží a periferie do centrálních lymfatických cév.

Proprioceptivní neuromuskulární facilitace (PNF) 
je založena na stimulaci propriorecepce kloubů a aktivaci svalových smyček, v přirozené posloupnosti nástupu jejich činnosti. Tímto dochází k učení správných pohybových vzorů, zvýšení rozsahu pohybu a svalové síly. Pohyb je prováděn za plné pozornosti klienta, koncentrace a uvědomění si prováděného pohybu, proto je vhodný pro školní a starší děti.

Baňkování 
pomocí baněk pracuje s kůží, podkožím a fasciemi, zlepšuje prokrvení, stimuluje meridiány a regeneraci organismu u dětí školního a staršího věku. Většinou v případě, že dítě je aktivní sportovec a tréninkovou zátěž není schopno dostatečně rychle regenerovat.

Masáž 
se používá u školních a starších dětí, kdy prokrvuje svalové skupiny, uvolňuje svalové napětí a zlepšuje regeneraci svalové tkáně. U kojenců je prováděna Babymasáž, kdy uvolnění svalového napětí dítě zklidní, někdy i uspí.

Kineziotaping 
se používá v jakémkoliv věku dítěte k léčbě akutních i chronických onemocnění pohybového aparátu. Umožňuje dle potřeby pacienta uvolňovat nežádoucí svalové napětí nebo opačně stimulovat svaly a fascie a podporovat jejich funkce. Osvědčil se při terapii otoků a pohmožděnin, kdy zrychluje odtok lymfy a tím regeneraci. Pracuje na mechanickém principu jak samotného kineziotapu, tak i na základě jeho napětí, technice a místě jeho nalepení.

 

1